0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

3D Tasarım

17 Ocak 2021
180 kez görüntülendi
3D Tasarım

3D tasarım, dijital ürün geliştirme teknolojisi ile hayatımıza girmiş önemli bir kavramdır. Artık hayal ettiğimiz ürünleri, dijital ortamda gerçeğine uygun olarak tasarlayabiliyoruz. Bunun için bir çok yazılım geliştirilmiştir. Ansys SpaceClaim, Solidworks, Catia, 3DMax ve bir çok yazılım hayal ettiğiniz ürünleri modellemenize yardımcı oluyor. Ürün fikirlerinizin tasarımı için aşağıdaki formu doldurun sizi arayalım.

  3D Tasarım Nedir?

  3D modelleme, simüle edilmiş yazılımın içinde üç boyutlu bir nesnenin oluşturulmasıdır. Nesne, basit şekillerden karmaşık yüksek çokgen modellere kadar oluşturulabilir. Çokgen bir üçgendir ve bir daire veya karmaşık bir nesne yapmak için birçok üçgen gerekir. Çoğunlukla – ve elde etmeye çalıştığınız modelleme biçimine bağlı olarak – gerçek dünyadaki nesneler bir 3B tarama cihazı aracılığıyla yazılıma taranır; daha sonra, bu nesneler, yukarıda bahsedilen aynı işlemi kullanarak nihai modeli oluşturmak için dijital izleme kağıdı olarak kullanılır. Oluşturulduktan sonra, bu nesneler ölçeklenebilir ve kullanıcı uygun gördüğü şekilde değiştirilebilir. Ürünlerin hızlı bir şekilde prototiplerini üretmek için ise üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılmaktadır. Flament kullanılarak 3D baskı için CAD modelleri oluşturulmakta ve yazdırılmaktadır. 3D baskı konusunda detaylı bilgi için ‘3D Baskı Hizmeti‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

  3D tasarım nedir

  3D Modelleme Kullanım Alanları

  3d modellemenin yoğun olarak kullanıldığı bir çok sektör bulunmaktadır. Bu sektörlere örnek vermek gerekirse;

  Film/TV: Filmler, reklamlar, çizgi filmler gibi CGI karakterleri, nesneler, ortamlar, animasyonlar ve başlıklar oluşturmak için kullanılan bu 3D tasarımlar ile artık bu sektör de fazlası ile yer bulmaktadır.

  Video Oyunu Geliştirme: Oyun geliştiriciler genellikle 3D bileşenleri oluştururlar. Animasyonun bir çok bölümünde film / tv de kullanılan yöntemler ve işlemler aynıdır.

  Mimari Tasarımlar: Yapıların, binaların, etkileşimli görünümlerini oluşturmak için kullanılır. Tüm mimari öğelerin büyük çoğunluğu, gerçek inşaat için 3b CAD modelleme yoluyla oluşturulur.

  Mühendislik: Artık mühendislik tasarımlarında 3D tasarım yöntemleri fazlası ile kullanılmaktadır. Bir ürünün üretilmesi için gerekli olan CAD dataları, montaj demontaj animasyonları ve teknik resimlerini oluşturmak için gerekli olan 3b çizimler mümkün.

  3d tasarım için araçlar

  3D Tasarım Programları

  Tasarımları yaptığımız dijital programlar bulunmaktadır. Bu programlar ile artık ürünlerin modellenmesi, üretim için G kodlarının türetilmesi ve görsellerinin oluşturulması mümkündür. İşte bazı programlar;

  Ansys SpaceClaim: Tasarım açısından gayet güçlü yeteneklere sahip olan SpaceClaim, yine sonlu elemanlar analizi (FEA) çözümleri için geometrik model hazırlamada da etkili komutlara sahiptir.

  3d tasarım için ansys spaceclaim
  Ansys SpaceCalim

  Solidworks: Kapsamlı, kullanışlı ve kolay ara yüze sahip bir yazılım olan Solidworks, özellikle KOBİ statüsündeki firmaların tercih ettiğin bir 3b tasarım programıdır. Program ile katı modelleme, yüzey modelleme, sac metal modelleme, çelik konstrüksiyon modelleme ve montaj modelleme gibi bir çok modelleme işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

  Catia: Eş güdümlü üç boyutlu etkileşimli uygulama kelimelerinin kısaltmasından oluşan Catia, güçlü CAD yazılımlarından birisidir. Otomotiv, havacılık, makine, mobilya, gemi ve bir çok büyük sektörde kullanılan yazılım ile büyük yapıların tasarımı, analizi ve teknik resimlerinin oluşturulması mümkündür. Özellikle güçlü yüzey model araçları vardır.

  3D Tasarım Hizmeti

  3D BASKI AL, güçlü teknolojik altyapısı ve insan kaynağı ile ürün fikirlerinizi alıp konsept tasarım, mekanik tasarım, analiz, simülasyon, prototip üretimi ve test işlemlerini uygulamaktadır. Ürün ve hizmetlerimiz için bizi arayın.

  3d tasarım
  3D Tasarım

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. blank hashan dedi ki:

   çok güzellllll

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?