0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Prototip Üretimi

18 Ocak 2021
98 kez görüntülendi
Prototip Üretimi

Prototip üretimi hakkında detaylı bilgi vermeden önce prototip nedir? sorusuna cevap aramak, ayrıca prototipleme üretim yöntemleri ve 3d baskı hakkında bilgi vermek üzere bu makale hazırlanmıştır. Dijital dünyanın her tarafımızı sardığı noktada, artık ürünler dijital ortamda geliştirilmekte ve nihai şekle getirilmektedir. Fakat, ürün geliştirmenin vazgeçilmez aşaması prototip üretimi ve sonrasında gerçek çalışma koşullarına uygun testin prototipleme üzerinde yapılmasıdır. Ar-Ge sürecinin vazgeçilmezi olan prototipleme hakkında merak ettiklerinizi makalede bulabilirsiniz. Bu arada ürün geliştirme nedir? ve yöntem ve yaklaşımları hakkında merak ettikleriniz içinÜrün Geliştirme makalemizi okuyabilirsiniz. 3d prototip üretimi hizmeti almak için firmamızı arayın. Aşağıdaki formu doldurun sizi arayalım.

  Prototipleme Nedir?

  Prototipleme, yani prototip üretimi, tasarım ekiplerinin fikirleri kağıttan dijitale somut formlarda uyguladıkları deneysel bir süreçtir. Ekipler, tasarım konseptlerini yakalamak ve kullanıcılar üzerinde test etmek için değişen doğruluk derecelerinde prototip oluştururlar. Aslında burada iki kavram devreye girmektedir. Dijital prototip ve fiziksel prototip. Prototiplerle tasarımlarınızı iyileştirebilir ve doğrulayabilirsiniz, böylece markanız doğru ürünleri piyasaya sürebilir. Özellikle test işlemi için prototip üretimi ve test işlemi sonrası nihai prototip için revizyon ve değerlendirme yapılması son derece önemlidir. Özellikle 3D prototipleme her geçen gün önem kazanmaktadır. Marsis, 3d ile teknolojisi yanında klasik imalat yöntemleri ile de birleştirip ürününüzün nihai prototipini üretiyor ve teslim ediyoruz.

  Hızlı Prototipleme
  Hızlı Prototipleme Süreci

  Bir başka açıdan bakıldığı zaman ise prototipleme, kuruluşlar tarafından kullanılan ürün geliştirme sürecinde önemli bir adımdır. Kavram, prototipleme oluşturmaya yönelik farklı yaklaşımların avantaj ve dezavantajlarını açıklamaktadır. Ve prototipleme oluşturmayı başarılı bir şekilde uygulamak için gereken kritik faktörleri ve önlemleri açıklar.

  Bir prototip, sunulan tüm harici ara yüzlerle mantıksal veya fiziksel olarak ifade edilen bir ürünün kısmi uygulamasıdır (Kan, 2003). “Bir yazılım prototipi, önerilen yazılım sisteminin çalıştırılabilir bir modelidir. Planlanan üründen çok daha az çaba ile üretilebilir olmalıdır. Kolaylıkla değiştirilebilir ve genişletilebilir olmalıdır. Prototipleme, hedef sistemin tüm özelliklerine sahip olmak zorunda değildir, ancak kullanıcının gerçek uygulamadan önce tüm önemli sistem özelliklerini test etmesini sağlamalıdır ”

  Prototip Üretim Merkezi

  3D Baskı Al markası ile hizmet veren prototip üretim merkezi bir Marsis İnovasyon kuruluşudur. Ürün fikirlerinizin tasarıma dönüştürülmesi, gerekli tasarım doğrulamalarının nümerik veya analitik yöntemlerle yapılması, üretim için tasarımın hazırlanması ve 3d prototip üretimlerinin yapılması hizmeti sağlamaktadır. Fikirlerinizin prototipe dönüştürülmesi sürecinde danışmanlık ve hizmet sağlamakta ve üretim için optimal yöntemler kullanılmaktadır. Dünyanın en kaliteli 3d baskı makineleri ile yine kaliteli malzemelerle prototipleriniz üretilip, montaj edip, gerekli standart makine elemanlarını montaj edip, boyama işlemi ile teslim edilmektedir. Güvenli kargolama hizmeti ile ülkemizin her bölgesine ulaşım sağlanmaktadır.

  Teknik Anlamda Prototipleme Nedir?

  Bu başlıkta teknik anlamda prototipleme üzerinde durmak istiyorum. Teknik anlamda prototipleme, imalatı yapılacak ürünün imal edilmeden önce elle tutulur en ilkel şeklinin oluşturulmasıdır. Üretilmesi anlaşılmaktadır. Elde edilen ilk fiziksel şekle ürünün prototipi denir. Aslında burada işlem süreci şöyle devam etmektedir; 1. kavramsal tasarım, 2. mekanik tasarım, 3. nümerik ve analitik hesaplamalar, 4. prototip üretimi, 5. test, 6. revizyon ve nihai ürün prototipinin oluşturulmasıdır. Nihai ürün prototipleme ile artık ürün ticarileşebilir boyuta gelmiştir demektir. Bir çok üç boyutlu baskı teknolojisi ile prototipleme yapılabilmektedir. FFM yöntemi ile filament teknolojisi kullanarak ürünlerinizin prototipini hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

  Prototip
  Prototip Üretimi

  Prototip Üretim Yöntemleri ve Aşamaları

  Ürün tasarımlarının ilk fiziksel hali prototiptir. Prototip üretimi için bir çok yöntem bulunmaktadır. Temel imalat yöntemleri olan tornalama, frezeleme, taşlama, sac metaldir. Ve diğer yöntemlerle yapılabildiği gibi modern imalat yöntemleri ile de örneğin katmanlı imalat prototipler üretilmektedir. Katmanlı imalatın geldiği aşama olan FDM’dir. SLA, SLS, SLM gibi bir çok teknik ile üretim mümkündür. Prototip üretim yöntemleri olarak bir çok yöntem bulunmasına rağmen, tasarımlarınızın hangi yöntemle üretileceğine uzmanlarımız sizinle birlikte karar vermektedir.

  İnsanların prototip oluşturma aşamalarını düşünürken yaptıkları büyük bir hata, onları doğrusal bir süreç olarak görmektir. Gerçekte, çoğu prototipleme çabası çok daha döngüseldir. Bir yaratıcı, bir prototip tasarlayabilir, gözden geçirebilir, hurdaya çıkarabilir ve tekrar tekrar tasarlayabilir. Prototip oluşturmanın tüm amacı budur—etkinliğini kanıtlayan ve konsepte güven veren yaratıcının projesinin eksiksiz bir vizyonunu yaratmak.

  prototip üretimi

  Prototipleme birçok biçimde gelir. Bazı durumlarda, konseptin işe yaradığını göstermek için kaba bir model kullanmak akıllıca olur. Diğerlerinde tasarım, paydaşları dahil etmek için gelecekteki ürüne mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Aslına uygunluğundan bağımsız olarak, çoğu prototip beş farklı aşamadan geçecektir: tanımlama, özelliklere odaklanma, üretim, test etme ve sunma.

  3D Prototip Üretim

  3D prototip üretim, prototip üretim yöntemlerinden birisidir. Gelişmiş katmanlı imalat teknolojileri ile fonksiyonel veya görsel ürünler üretilebilmektedir. Özellikle uzman kişilerce endüstriyel yazıcılar ile ürünlerin üretimi mümkündür. Yüksek yüzey kalitesi ve mukavemet değerlerinde üretim için üretim planının iyi yapılması gerekmektedir. Yine hangi malzemenin ve hangi parametrelerde kullanılacağı maliyet ve kalite açısından değerlendirilmelidir. Marsis İnovasyon, imalat mühendisleri ile bu hizmeti sağlamakta ve ürününüzün optimal üretimi için garanti vermektedir. Kalite beklentisi ve maliyet beklentinize uygun prototip üretimi sağlanmakta ve ürünler güvenli kargo ile size kargolanmaktadır.

  Prototip Hizmeti İçin Bizi Arayın

  Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile ürün fikirleriniz üretime dönüşmektedir. Konsept tasarım, mekanik tasarım, nümerik ve analitik hesaplamalar ile prototipleme üretimlerini gerçekleştirmektedir. FDM teknolojisi yazıcıları ile ürünlerin ilk prototipini 3d baskı teknolojisi ile elde edebilmektedir. 3D BASKI AL’ın 3d baskı hizmeti hakkında bilgi almak için ‘3D Baskı‘ makalesini okuyabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?