0545 969 90 76
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız
18 Ocak 2021
41 kez görüntülendi
Prototip

Prototip nedir? sorusuna cevap aramak, ayrıca prototipleme üretim yöntemleri ve 3d baskı hakkında bilgi vermek üzere bu makale hazırlanmıştır. Dijital dünyanın her tarafımızı sardığı noktada, artık ürünler dijital ortamda geliştirilmekte ve nihai şekle getirilmektedir. Fakat, ürün geliştirmenin vazgeçilmez aşaması prototip üretimi ve sonrasında gerçek çalışma koşullarına uygun testin prototipleme üzerinde yapılmasıdır. Ar-Ge sürecinin vazgeçilmezi olan prototipleme hakkında merak ettiklerinizi makalede bulabilirsiniz. Bu arada ürün geliştirme nedir? ve yöntem ve yaklaşımları hakkında merak ettikleriniz içinÜrün Geliştirme makalemizi okuyabilirsiniz.

Prototipleme Nedir?

Prototipleme, yani prototip üretimi, tasarım ekiplerinin fikirleri kağıttan dijitale somut formlarda uyguladıkları deneysel bir süreçtir. Ekipler, tasarım konseptlerini yakalamak ve kullanıcılar üzerinde test etmek için değişen doğruluk derecelerinde prototip oluştururlar. Aslında burada iki kavram devreye girmektedir. Dijital prototip ve fiziksel prototip. Prototiplerle tasarımlarınızı iyileştirebilir ve doğrulayabilirsiniz, böylece markanız doğru ürünleri piyasaya sürebilir. Özellikle test işlemi için prototip üretimi ve test işlemi sonrası nihai prototip için revizyon ve değerlendirme yapılması son derece önemlidir. Özellikle 3D prototipleme her geçen gün önem kazanmaktadır.

Bir başka açıdan bakıldığı zaman ise prototipleme, kuruluşlar tarafından kullanılan ürün geliştirme sürecinde önemli bir adımdır. Kavram, prototipleme oluşturmaya yönelik farklı yaklaşımların avantaj ve dezavantajlarını açıklar ve prototipleme oluşturmayı başarılı bir şekilde uygulamak için gereken kritik faktörleri ve önlemleri açıklar.

Bir prototip, sunulan tüm harici ara yüzlerle mantıksal veya fiziksel olarak ifade edilen bir ürünün kısmi uygulamasıdır (Kan, 2003). “Bir yazılım prototipi, önerilen yazılım sisteminin çalıştırılabilir bir modelidir. Planlanan üründen çok daha az çaba ile üretilebilir olmalıdır. Kolaylıkla değiştirilebilir ve genişletilebilir olmalıdır. Prototipleme, hedef sistemin tüm özelliklerine sahip olmak zorunda değildir, ancak kullanıcının gerçek uygulamadan önce tüm önemli sistem özelliklerini test etmesini sağlamalıdır ”

prototip üretimi ve prototipleme

Teknik Anlamda Prototipleme Nedir?

Bu başlıkta teknik anlamda prototipleme üzerinde durmak istiyorum. Teknik anlamda prototipleme, imalatı yapılacak ürünün imal edilmeden önce elle tutulur en ilkel şeklinin oluşturulması, üretilmesi anlaşılmaktadır. Elde edilen ilk fiziksel şekle ürünün prototipi denir. Aslında burada işlem süreci şöyle devam etmektedir; 1. kavramsal tasarım, 2. mekanik tasarım, 3. nümerik ve analitik hesaplamalar, 4. prototip üretimi, 5. test, 6. revizyon ve nihai ürün prototipinin oluşturulmasıdır. Nihai ürün prototipleme ile artık ürün ticarileşebilir boyuta gelmiştir demektir. Bir çok üç boyutlu baskı teknolojisi ile prototipleme yapılabilmektedir. FFM yöntemi ile flament teknolojisi kullanarak ürünlerinizin prototipini hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Prototip Hizmeti İçin Bizi Arayın

3D BASKI AL, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile ürün fikirlerinizin konsept tasarım, mekanik tasarım, nümerik ve analitik hesaplamalar ile prototipleme üretimlerini gerçekleştirmektedir. FDM teknolojisi yazıcıları ile ürünlerin ilk prototipini 3d baskı teknolojisi ile elde edebilmektedir. 3D BASKI AL’ın 3d baskı hizmeti hakkında bilgi almak için ‘3D Baskı‘ makalesini okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?