0545 969 90 76
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız
18 Ocak 2021
59 kez görüntülendi
Filament

Filament Nedir? sorusu ile aslında bu makaleye başlamak lazım. Filament özellikle son yıllarda çokça duyduğumuz bir kavram. Dolayısıyla meraklı okuyucular bu kavram hakkında bir çok bilgi toplamak için internette arama yapmakta ve bilgiler bulmaya çalışmaktadır. Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile hayatımıza giren bu kavram ile ilgili detaylı bilgiler siz okurlar için toparladık. İyi okumalar.

Flament Nedir?

Evet, özellikle 200 sonrası hızla hayatımıza giren ve artık üretim sektörü ile insanların her gün duyduğu kavram filamentdir. Bu kavram ile ilgili bir çok tanım yapılabilir. Filamentler, 3d çıktılar için gerekli olan üretim hammaddesinin uygun ölçülerde makaralara sarılmış halidir. Filamentler 0.5Kg ile 2 Kg aralığında değişen ağırlıklarda, yaklaşık 330M ila 340 m uzunluğunda, özel yöntemlerle üretilmiş ve makaralara sarılı olarak satın malzemelerdir.

Filament malzemeler daha çok FDM dediğimiz üretim yönteminde kullanılan ürünlerdir. Bu arada FDM yada FFM denilen yöntem hakkında merak ettiğiniz bilgilere sizler için hazırladığımız ‘FDM Nedir?‘ makalesinden ulaşabirsiniz.

Eklemeli imalatın özelliği olarak katman katman üretimde kullanılan bu malzemeler, her gen gün kullanımı artmaktadır. Peki eklemeli imalat nedir? Sizin için hazırladığımız mükemmel makaleye ‘Eklemeli İmalat‘ linkinden ulaşabilirsiniz.

Filamentler Nasıl Üretilir?

Bu malzemeleri nasıl üretilir sorusuna cevap vermek üzere bu başlığı kullandık. Peki, bu son teknoloji baskı tekniğinde kullanılan filamentler nasıl üretilir? Aslında filament dediğimiz zaman termoplastik malzemeler akla gelmektedir. Yani PLA, PP, PVA, ABS gibi bir çok malzeme. Ha, bu arada yeni tip filament malzemeleri de türedi, bunlar daha çok kompozit ağırlıklı olmaktadır. Örneğin karbon fiber esaslı fdm malzeme buna örnek olarak verilebilir. Hatta metal toz takviyeli filamentler de bulunmaktadır. 3D baskı hizmeti almak için bizi arayın.

Filament üretiminde tıpkı plastik enjeksiyon sistemine benzer bir yapı kullanılmaktadır. Pellet halindeki hammadde extruderden geçirilerek kalıp vasıtasıyla ölçü haline getirilir. Sonrasında su soğutma banyosundan geçirilerek montaj olmak üzere makaraya uygun ölçüye getirilerek iletilir. Makaraya istenilen ölçüde sarıldıktan sonra paketlenerek müşterilere iletilir.

filament üretim hattı
Filament Nasıl Üretilir?

Ürün geliştirme sürecinin vazgeçilmesi prototip üretimi için kullanılan bu malzemeler, ürünlerin ilk fiziksel prototipleridir. İşte bu noktada fdm teknolojisi çok kullanılmakta ve malzeme olarak seçilmektedir. Ürün geliştirme yöntem ve yaklaşımları üzerine güzel bir makale okumak isterseniz ‘Ürün Geliştirme‘ makalesini okuyabilirsiniz. İyi okumalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?