0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız
09 Ocak 2021
90 kez görüntülendi
FDM Nedir?

FDM Nedir? sorusuna cevap vermek üzere bu bilgilendirici makaleyi hazırladık. Geleceğin teknolojisi 3d yazıcı olan fdm, termoplastik malzemelerden ürün örmek üzere geliştirilmiş bir teknolojidir. ‘Fused Deposition Modelling’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan kelime, katman katman üretim, yani katmanlı üretimin ilk geliştirilen yöntemlerinden birisidir. Ayrıca ‘Fused Flament Fabrication’ kelimelerinin baş harflerinden olan FFF olarak da kullanılmaktadır.

Dünyada kullanılan 3d yazıcı teknolojilerinden en yaygın olanı FDM teknolojisidir. Hemen hemen her iş yerinde, hatta evlerde dahi bulunan FDM 3D Yazıcı ile artık herkes ürün tasarlayıp üretebiliyor. Hem de bir kaç adımda. Aşağıdaki videoda FDM nedir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

FDM Yazıcıların Çalışma Prensibi

FDM yazıcılar genel olarak bir flament malzemenin ittirilmesi ve belirli sıcaklıkta tutulan nozülden enjeksiyon mantığı gibi yöntemle akıtılması ile üretim yapan cihalardır. Termoplastik malzemelerden üretim yapılan bu yöntem ile farklı geometrilerde ürünleri üretmek mümkündür. En çok kullanılan yöntemlerden birisi FDM’dir. Şekilde gösterildiği üzere belirli bir makaraya sarılı, belirli kalınlıktaki termoplastik malzeme, ittiriciler yardımıyla hareket ettirilerek belirli sıcaklıkta ve üzerinde sıcaklık kontrol ünitesi bulunan nozülden geçirilerek, kontrol sistemi ile istenilen parça üretilmektedir.

blank

FDM Yazılarda İle Hangi Malzemeler Kullanılır?

3d yazıcılarda bir çok malzemeden üretim yapılabilmektedir. FDM yazıcılarda ise termoplastik malzemelerden üretim yapılabilmektedir. En çok kullanılan flament malzemesi PLA (Poliaktirk Asit), ABS (Akrilonitril Büdadien Stiren), esnek, TPU, PETG, PVA, Nylon ve diğer bir çok özel flament tipi kullanılmaktadır. Bunlar istenen kalite, mukavemet ve termal dayanıklılığa göre değişmektedir.

fdm nedir? Flament Malzemeleri

FDM Nedir? ve Bu Tür Yazıcılarda İşlem Sırası

FDM yazıcılarda bir ürünün hızlı prototipini oluşturmak için bir dizi işlem gerekmektedir. Ürünün 3d geometrisinin oluşturulması ile başlayan süreç, özel yazılımlarla işlem için dilimlenmekte ve takım yolları oluşturulmaktadır. Oluşturulan G kodları 3d yazıcıya aktarılarak işlem başlatılmaktadır. 3D yazıcıda uygun flamentin takılması, makinenin sıfırının ayarlanması ve üretim için hazır hale getirilmesi sonrası üretim başlatılabilir.

FDM Teknolojisine Yönelik Yazıcı Geliştiren Firmalar

FDM teknolojisine yönelik dünyada ve ülkemizde bir çok firma yazıcı geliştirmektedir. Uluslararası alanda en çok tercih edilen yazıcılardan birisi Ultimaker yazıcılardır. Ultimaker yazıcılar hakkında daha detaylı bilgi için ‘Ultimaker Hakkında‘ yazımızı okuyabilirsiniz.

Ülkemizde bu alanda bir çok firma girişim de bulunsa da Zaxe bu işi başaran nadir yerli firmalardandır. Zaxe bir çok ürün grubu ve flament malzemesi ile bu alanda öne çıkmıştır. Zaxe ürünleri hakkında daha detaylı bilgi için ‘Zaxe: Yerli Yazıcı‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

3B BASKI AL’dan FDM Baskı Hizmeti

3B BASKI AL, uzman ekibi ve teknolojik altyapısı ile FDM teknolojisi ile 3d baskı hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca 3d baskı sonrası ürünlerin temizlenmesi, boyanması ve nihai ürüne dönüştürülmeleri için hizmet sağlıyor. Hizmet almak için bize ulaşın.

ETİKETLER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?