0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız
25 Ocak 2021
69 kez görüntülendi
İstanbul

Endüstrinin ve üretimin başkenti olan İstanbul, ülkemizin GSYİ oranına etkisi en yüksek olan ildir. Bu yazımızda, ilimizde bulunan sanayi firmaları, OSB ve Teknoparklardan bahsedeceğiz. Ayrıca Ar-Ge merkezlerinden bahsedip, 3d baskı teknolojisi ile ilgili tanıtım da yapmış olacağız. Üç boyutlu baskı hakkında daha detaylı bilgi içini ‘3d Baskı‘ makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

İstanbul Tarihi’ne Genel Bir Bakış

Tarih açısından bakıldığı zaman ilimiz, beş büyük döneme ayrılabilir. Bunlar; tarih öncesi dönem, Byzantion dönemi, Doğa Roma dönemi, Osmanlı dönemi ve Türkiye dönemidir. Tarih içerisinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kadim il, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethi ile çağ kapatıp çağ açmıştır. 1452-1922 yılları arasında Osmanlı dönemi, 1923 ve sonrası ise Türkiye dönemi devam etmiştir. Şu anda büyük bir yapıya ulaşmış olan il, halen eski dönemlere ait eserleri korumaktadır.

İstanbul’da Bulunan OSB’ler.

OSB, yani Organize Sanayi Bölgesi sanayinin özel bir alanda inşa edilmesi oluşan birliklerdir. Sanayinin uygun görülen alanlarda yapılandırmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak gibi bir çok etmene bağlı olarak oluşturulmuş yapılardır. İşte İstanbul ve civarında bulunan OSB’ler.

  1. İstanbul Anadolu Yakası OSB
  2. Birlik OSB
  3. Dudullu OSB
  4. Tuzla Kimya Sanayicileri OSB
  5. Beylikdüzü OSB
  6. İstanbul Deri OSB
  7. İkitelli OSB
  8. Tuzla OSB

İstanbul Teknoloji Geliştirme ve İnovasyon

İstanbul, Türkiye’nin teknoloji geliştirme ve inovasyon açısından önemli bir kenttir. İlimizde bir çok teknopark, Ar-Ge merkezi, OSB ve diğer bir çok kurum bulunmaktadır. Ülkemizin üretim sektörünün de yerleştiği ve her geçen gün sayılarının arttığı bir yapıdadır. Mühendislik açısından en çok insan kaynağının ve yüksek lisans ve doktora programı mezunları bulunmaktadır.

İstanbul’da Üç Boyutlu Baskı Hizmeti

3D Baskı Al, altyapısında bulunan FDM teknolojisi ile 3d baskı hizmeti sağlamaktadır. Bu hizmet ile ürünlerin nihai prototip yani doğrudan müşterilerimizin kullanımına uygun hale getirilen ürünler sağlanmaktadır. Prototip üretimi, özellikle hızlı prototipleme için alt yapı bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?