0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

EN İYİ BEŞ 3B BASKI UYGULAMASI

02 Şubat 2021
96 kez görüntülendi
EN İYİ BEŞ 3B BASKI UYGULAMASI

3B baskı uygulaması olarak farklı alanlarda uygulamalar üzerinde bilgiler verilecektir. Geleceğin teknolojisi olan üç boyutlu baskı hizmeti hakkında daha detaylı bilgi için ‘3D Baskı Hizmeti‘ makalemizi okuyun. 3D baskı, tasarım, simülasyon ve ürün geliştirme hizmeti almak için bizi arayın.

3D baskı onlarca yıldır ortalıkta olsa da, son yıllarda popülaritesi ve kullanımı arttı. Sürekli olarak yeni 3D baskı uygulamaları geliştirilmektedir, ancak aşağıda ayrıntıları verilen uygulamalar son zamanlarda popülerlik kazanmıştır.

3D baskı kullanımındaki son yükselişin sebeplerinden çoğu, her türlü alandaki uygulamalarda kullanılabilen basit bir teknoloji olmasıdır. İlk yıllarında, 3D baskı yüksek giriş maliyetleri sunuyordu. 3D yazıcı modelleri ve malzemeleri pahalıydı. Son yıllarda, hem makinelerin hem de içlerinde kullanılan malzemelerin teknolojilerindeki gelişmeler ve farklılıklar ile maliyetler düşmekte, 3D baskı uygulamalarını endüstriler ve eğitim genelinde daha erişilebilir ve uygun maliyetli hale getirmektedir.

3B Baskı Uygulamaları
3B Baskı Eğitim Uygulamaları

EĞİTİM SEKTÖRÜ 3B BASKI UYGULAMALARI

Her gün daha fazla okul müfredatlarına 3D baskı yöntemlerini dahil ediyor. Eğitim için 3B baskının faydaları, öğrencilerin pahalı araç gereçlere ihtiyaç duymadan prototipler oluşturmalarına izin vererek öğrencilerin geleceklerine daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olmasıdır. Öğrenciler gerçekte tutabilecekleri modeller tasarlayıp üreterek 3B baskı uygulamalarını öğrenirler.

3D baskı, bir sayfadaki veya ekrandaki fikirlerden ve görüntülerden oluşan boşluğu kapatarak bu fikirlerin / görüntülerin fiziksel, 3 boyutlu dünyada oluşturulmasına izin verir.

3B yazıcılar artık sınıflarda ve halk kütüphanelerinde yaygın olarak bulunur. Üniversitelerde, öğrencilerin sınıflarda ve projelerde kullanmaları için 3D yazıcılar mevcuttur. MakerBot gibi şirketler, hem eğitimciler hem de öğrenciler için 3D baskı uygulamalarında sertifika kursları sunmaktadır.

3D baskı araçları ayrıca, sınıftaki öğrenciler tarafından düşük maliyetli hızlı prototip oluşturma ve açık donanım tasarımlarından düşük maliyetli, yüksek kaliteli bilimsel ekipman üretme yeteneği sunarak STEM eğitiminde devrim yaratıyor.

Öğrenciler tasarım, mühendislik ve mimari ilkeleri keşfederek çeşitli 3B yazdırma uygulamaları hakkında bilgi edinirler. Narin koleksiyonlara zarar verme ihtimali olmadan sınıfta çalışmak için fosiller ve tarihi eserler gibi müze öğelerini kopyalayabilirler. Topografik haritalarda yeni, 3 boyutlu bir bakış açısı kazanabilirler.

Grafik tasarım öğrencileri, karmaşık çalışma parçalarıyla kolayca modeller oluşturabilirler. Bilimdeki öğrenciler insan vücudundaki organların enine kesitlerini ve diğer biyolojik örnekleri oluşturabilir ve inceleyebilirler. Kimya öğrencileri, moleküllerin ve kimyasal bileşiklerin 3 boyutlu modellerini yapabilirler.

Eğitimde 3D baskı uygulaması
Prototip ve Üretim Uygulamaları

PROTOTİP VE ÜRETİM UYGULAMALARI

3D baskı ilk olarak daha hızlı prototipleme için bir araç olarak geliştirildi. Geleneksel bir enjeksiyon kalıplı prototiple, yüz binlerce dolara mal olabilir ve tek bir kalıp üretmek haftalar alabilir. Her yeni yinelemeyle tasarımı geliştirmeye çalışıyorsanız, bu oldukça pratik değildir. 3D baskı teknolojisi, geleneksel imalatta gerekli olan teslim sürelerini büyük ölçüde azaltarak bir prototipin haftalar değil saatler içinde ve maliyetin çok altında üretilmesine olanak tanır. Otomotiv ve havacılık endüstrileri, 3D baskı teknolojilerindeki gelişmelerden yararlanarak üretimde yer alan sadece 2 endüstridir.

Geleneksel üretim, büyük hacimlerde en uygun maliyetli olanıdır. Bir ürünün seri üretilmeyeceği durumlarda, 3B baskı (imalat çevrelerinde ‘katmanlı imalat’ olarak da bilinir), bir ürünün çok daha küçük hacimlerde veya duruma göre nispeten ucuz üretimine izin verdiği için idealdir. temeli. Aynı şekilde, hızlı prototipleme (RP) teknolojisindeki ilerlemeler, nihai ürünün üretimi için uygun olan Seçici Lazer Sinterleme (SLS) ve Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) gibi malzeme ve işlemlerin geliştirilmesine de yol açmıştır. bir ürünün sadece prototipi değil versiyonu. Buna Hızlı İmalat denir.

Günümüzde çok yaygın olan bulut bilişim teknolojileriyle, artık tüketicilerin parçaları ve nesneleri bir 3D yazıcı satın alma masrafı olmadan uzaktan inşa edebilecekleri bulut tabanlı eklemeli üretim hizmetleri sunan şirketler var.

Şirketler artık tüketicilerin nesneleri basit web tabanlı özelleştirme yazılımıyla özelleştirebilecekleri, ortaya çıkan öğeleri – örneğin cep telefonu kılıfları – benzersiz 3B baskılı nesneler olarak sipariş edebilecekleri toplu özelleştirme hizmetleri sunuyor.

3D baskı teknolojileri, “çevik takımlama” adı verilen şeyi yarattı. Hidro şekillendirme, damgalama ve enjeksiyonla kalıplama gibi üretim süreçlerinde kullanılan aletlerin modüler yöntemlerle tasarlandığı, hızlı prototip oluşturmaya ve alet ve fikstür ihtiyaçlarına yanıt vermeye olanak tanıyan yer burasıdır.

3D BASKI TIP SEKTÖRÜ
3D Baskı Tıp Sektörü

3B BASKI TIP ALANI UYGULAMALARI

Son birkaç yılda tıp dünyasında birçok 3D baskı uygulaması oldu. Bunlar, hücreler ve büyüme faktörleri gibi biyomateryallerin, doğal benzerlerini taklit eden doku benzeri yapılar oluşturmak için birleştirildiği biyo-baskıdan protez gibi tıbbi cihazlara kadar çeşitlilik gösterir.

3D baskılı protezler, 3D baskının çok yönlülüğünün bir örneğidir. Hastaya uygun protez üretmek zor ve pahalıdır. 3D baskı ile, ölçülen protezler önemli ölçüde daha düşük maliyetle modellenebilir ve basılabilir. Eskiden bir proteze ihtiyaç duyan çocuklar, uzamayacaklarından emin olmak için bir protez almak için beklemek zorundaydı. Şimdi, birkaç ayda bir onlar için yeni bir protez 3D basılabilir. Bazı üçüncü dünya ülkelerinde protezler bir seçenek bile değil, artık 3B yazdırılanlardan yararlanabiliyorlar.

Tıpta 3 boyutlu baskı uygulamaları metal ortopedik implant üretiminde de kullanılmaktadır. 3D baskının gözenekli yüzeyler oluşturma yetenekleri nedeniyle, bu tür implantlar hastanın kendi doğal kemikleriyle daha kolay entegre olur ve implantın içine doğru büyümelerine olanak tanır.

Başarılı bir titanyum pelvis implantı alan bir hasta, bir diğeri yeni bir titanyum alt çeneye sahip olmuştur. Bir trafik kazasında yüzü ağır yaralanan bir motosikletçi hastası, yüzünü 3D baskılı parçalarla yeniden yaptırdı.

Biyolojik baskı, yapay organların 3 boyutlu yazdırılmasına olanak tanıyarak hastalardaki organ yetmezliği sorunlarının daha hızlı çözülmesine yardımcı olur, hem hasta hem de ailesi ve sağlık sistemleri için önemlidir.

İlaçların yan etkilerinin tanımlanmasına ve güvenli dozajların doğrulanmasına yardımcı olmak için uygun maliyetli ve etik bir araç olarak farmasötik testler için 3D baskılı dokular geliştirilmiştir.

Binder Jetting’in 3 boyutlu baskı işlemi kullanılarak haplar üretilebilir. İşlem, üretilen hapların çok gözenekli olmasına izin verir, bu nedenle, epilepsi gibi durumların tedavisinde yararlı olan, hızlı ve kolay bir şekilde sindirilebilen tek bir hap içinde yüksek dozajlar sağlar.

Yapı Sektörü Uygulamaları
Yapı Sektörü Uygulamaları

YAPI SEKTÖRÜ 3B BASKI UYGULAMASI

İnşaat 3B baskı uygulaması, bina veya yapı bileşenlerini imal etmenin ana yolu olarak 3D baskıyı kullanan çeşitli teknolojiler sunar.

İnşaatta kullanılan 3B baskı uygulamaları arasında ekstrüzyon (beton / çimento, mum, köpük ve polimerler), toz bağlama (polimer bağı, reaktif bağ, sinterleme) ve katkı kaynağı bulunur. İnşaatta 3B baskı özel, ticari, endüstriyel ve kamu sektörlerinde çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Bu teknolojilerin avantajları, daha fazla karmaşıklığa ve doğruluğa, daha hızlı inşaata, daha düşük işçilik maliyetlerine, daha fazla işlevsel entegrasyona ve daha az israfa izin vermeyi içerir.

Tamamen tamamlanan ilk konut binası 2017 yılında Rusya’nın Yaroslavl kentinde inşa edildi. Duvarların 600 elemanı bir mağazada basıldı ve yerinde monte edildi, ardından toplam 298,5 metrekare (3213 m2) alan için çatı yapısı ve iç dekorasyon fit kare). Proje, dünyada ilk kez tüm teknolojik döngünün tasarım, inşaat ruhsatı, tescilden tüm mühendislik sistemlerinin bağlanmasına kadar bina gereksinimlerini geçtiğini temsil ediyor. Bina sadece sunum için inşa edilmedi, bugün içinde gerçek, normal bir aile yaşıyor.

Beton 3D baskı, binaları ve diğer yapıları inşa etmenin daha hızlı ve daha ucuz bir yolu olarak 1990’lardan beri geliştirilmektedir. Özellikle beton baskısı için tasarlanmış büyük ölçekli 3D yazıcılar temelleri dökebilir ve sahada duvarlar inşa edebilir. Ayrıca, daha sonra şantiyede monte edilecek modüler beton bölümleri yazdırmak için de kullanılabilirler.

2016 yılında, ilk yaya köprüsü Alcobendas, Madrid, İspanya’da 3D olarak basılmıştır. Mikro-güçlendirilmiş betona 12 metre (39 ft) uzunluğunda ve 1.75 metre (5.7 ft) genişliğinde basılmıştır. Köprü, doğa biçimlerindeki karmaşıklıkları gösterir ve hem parametrik (tasarımı yönlendiren bir dizi kural, değer ve ilişki kullanılarak) hem de hesaplamalı tasarım tarafından geliştirilmiştir ve yapısal performansı en üst düzeye çıkarırken malzemelerin optimum dağılımına izin verir.

Kamusal bir alanda inşaat mühendisliği alanında 3 boyutlu baskı teknolojisinin ilk büyük ölçekli uygulaması olan uluslararası inşaat endüstrisinde bir kilometre taşı oldu.

3B baskı uygulaması , mimari ölçekli modeller üretmek için kullanılır, ölçekli modelin daha hızlı geri dönüşünü sağlar ve üretilen nesnelerin genel hızını ve karmaşıklığını artırır.

Fütüristtik bir kavram olarak, 3D baskı, Ay veya Mars’taki habitatlar gibi dünya dışı habitatları inşa etmek için bir teknoloji olarak inceleniyor. Bina-inşaat 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak, insan yolcuları sert kabuklu ay yapılarının içinde barındırmak için kapalı şişirilebilir yaşam alanlarına sahip ay yapı yapılarının imal edilmesi önerilmiştir. Bu habitatlar, yapının geri kalan yüzde 90’ı için yerel ham ay malzemeleri kullanılarak Dünya’dan taşınacak yapının yalnızca yüzde onuna ihtiyaç duyacaktır.

Sanat ve Tasarım Uygulamaları
Sanat ve Tasarım Uygulamaları

SANAT VE MÜCEVHER UYGUMALARI

3D baskı teknolojisinin beklenmedik bir uygulaması sanat ve mücevher yapımı dünyasında olmuştur.

3B yazıcılar, mücevher üreticilerinin geleneksel mücevher yapım yöntemleriyle mümkün olmayan tasarımları denemesine olanak tanır. 3D baskı aynı zamanda PLA (polilaktik asit filament), altın veya platin gibi 3D baskı malzemeleri kullanılarak çok daha düşük bir maliyetle bireysel, benzersiz mücevher parçalarının veya özelleştirilmiş parçaların üretilmesine olanak tanır.

3B baskı uygulaması teknolojisi, tüm dünyadaki sanatçılara ilham vermeye hizmet etti. Özellikle metal 3D baskı ile sanatçılar artık güzel karmaşık parçalar yaratıyor.

Sanatta 3D baskı teknolojisinin sadece birkaç örneği arasında, eserleri toz ciltli 3D baskı kullanılarak 2D’den 3D’ye dönüştürülen gizemli ve ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy sayılabilir.

Hollandalı sanatçı Oliver van Herpt, 3D baskı ile seramik vazolar yaratıyor. Hollandalı Danny van Ryswyk, film yapımcısı Tim Burton’ın karakterlerini anımsatan ürkütücü 3D baskılı heykeller yaratıyor. Dijital sanatçı Gilles Azzaro, seslerden gelen ses dalgalarını kullanarak seslerin 3 boyutlu görüntülerini oluşturarak görünmezi bile görünür kılıyor.

Son zamanlarda, Prado Müzesi, tanınmış sanatçıların 3D olarak işlediği bir resim sergisi düzenledi. Amaç, görme engelli kişilerin daha önce erişemedikleri bu eserleri hissetmelerini sağlamaktı.

Bunlar, eğitimden tıbba, sektöre ve sanata kadar, 3B baskı uygulaması teknolojilerinin bugün dünyamızı etkilediği sayısız yöntemden sadece birkaçı.

Makalenin orijinal haline LİNK‘ten ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?