0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

PLA Flament İle Ürün Baskısı

10 Ocak 2021
80 kez görüntülendi
PLA Flament İle Ürün Baskısı

PLA Flament Satın Almak isteyen yazıcı sahiplerinin merak ettiği konuların başında PLA Nedir? ve nasıl bir malzeme özelliğine sahiptir. PLA veya diğer adıyla Poliaktik Asit olarak da isimlendirilmektedir. Bu makale çalışmasında PLA malzemesi, flament ve 3d baskı teknolojisindeki yeri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. İyi okumalar.

PLA- Biopolimer Poliaktik Asit Kimyasal Yapısı

PLA diğer adıyla poliaktik asit biyo malzeme esaslı bir malzemedir. Biyo malzemelerden çıkartılan dekstroz (şeker)’den yapılmaktadır. Dünyada en çok kullanılan ve bilinen biyo plastik veya biyo polimerdir. Dünya ölçeğinde Natureworks Blair/Nebraska’da 130.000 ton’luk bir fabrikaya sahiptir ve Ingeo markası altında PLA üretimi yapılıp dünyada satılmaktadır. Malzemenin kimyasal formülü aşağıdaki şekilde verilmiştir.

PLA flament kimyasal yapısı
PLA Kimyasal Yapısı

PLA, şişirme kalıp, ISBM ve termoform gibi şekillendirme teknikleri ile dönüştürülebilir ve farklı ürünler üretilebilir. Ayrıca bazen enjeksiyon kalıplama uygulamalarında da kullanılabilin malzeme bir çok üründe hammadde olarak kullanılabilmektedir. 3D baskı teknolojisinin gelişimiyle beraber artık flamente dönüştürülerek kullanılmakta ve hatta en çok kullanılan ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

PLA Flament İle 3D Baskı Almak

PLA flament bugüne kadar 3d baskı teknolojisinde en çok kullanılan flament malzemesidir. Ucuz olması buna etken olsa da yüzlerce canlı rengi ve karışımı olması, kolay baskı alınabilmesi, ideal baskı ayarları ve uygulamaları ile öne çıkmaktadır. Özellikle yenilebilir kaynaklardan yani bitti bazlı ve biyolojik olarak parçalanabilir olması buna etkendir. Yine kapalı ortamlarda kullanımının kullanıcılara hiç bir şekilde zarar vermemesi ise tercih edilme nedenlerindendir.

PLA Flament Fiziksel, Mekanik ve Termal Özellikleri

PLA, viskozitenin uygulanan stres ile azaldığı bir maddedir. Diğer polimerlere kıyasla iyi bir mekanik özelliklere sahip olan PLA, özetle Young’s Modulus, çekme kuvveti, eğilme dayanımı söz konusu olduğunda iyi mekanik özelliklere sahiptir.

Örnek olarak, Ultimaker markasının sahip olduğu PLA Beyaz flament sahip olduğu özellikler ile öne çıkmaktadır. Genel özellikleri;

  • Efektif çapı: 2.85 mm
  • İşlem Sıcaklığı: 200 – 230 C
  • Ağırlık: 750 gr
  • Makara Çapı: 15.5 cm
  • Makara Genişliği : 3.5 cm’dir.

Teknik özellikler açısından PLA ele alındığı zaman ise genel teknik özellikleri çekme modülü, akma noktasındaki çekme gerilmesi, kopma noktasındaki çekme gerilmesi, akma noktasında uzama, kopma noktasında uzama, eğilme dayanımı, eğilme modülü, çarpma test değerleri aşağıda verilmiştir.

PLA Flament Mekanik Özellikleri
PLA Flament Teknik Özellikleri

Termal özellikler açısından PLA incelendiği zaman genel termal özellikleri eriyik kütle akış hızı, ısıl sapması, glass transition, termal genleşme katsayısı, termal çekme, erime noktası ve özgül ağırlık değerleri aşağıdaki şekilde verilmiştir. Ürün prototip üretiminde en çok kullanılan malzemedir.

PLA Flament Termal Özellikleri
PLA Flament Termal Özellikleri

Flament Malzeme İle 3D Baskı

3B BASKI AL, bünyesinde bulunan FDM teknolojili 3d yazıcılar ile baskı hizmeti sağlamaktadır. Baskı, baskı sonrası işlemler, ısıl işlem ve diğer hizmetler için bize ulaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?