0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Endüstriyel ve Medikal Viyol Tasarımı ve Prototip Üretimi

06 Mart 2023
26 kez görüntülendi
Endüstriyel ve Medikal Viyol Tasarımı ve Prototip Üretimi

Endüstriyel viyol üretimi ve medikal viyol üretimi, tasarımı ve prototip üretimi ürün geliştirme süreçlerinde önemli bir aşamadır. Ürün paketleme, ambalaj ve günlük kullanımda kullan at ürünlerin bu yöntemle üretilmesi gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Burada, özellikle %100 geri dönüşüm olabilmesi büyük avantaj sağlamaktadır. Bununla birlikte üretimde kolaylık ve çevreye minimum zarar da göz önünde bulundurulmalıdır. Yine ambalajların neden olduğu çöp sorunlarının da sürdürülebilir bir çevre için problem yaratmaktadır. Buna çözüm olarak ise kullanılmış kağıtların, kartonları ve diğer benzer ürünleri toplayarak hamur, sonrasında kalıplama, ütüleme gibi işlemlerden geçirerek tekrar kullanılabilir hale getirilmektedir. Buna viyol üretimi denilmektedir. Endüstriyel ve medikal gibi bir çok sektörde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Marsis, bu ürünlerin tasarımı ve ilk prototip üretimlerini gerçekleştirmektedir. Sonlu elemanlar analizi yardımıyla bu ürünlerin tasarımında mukavemet ve ömürleri tayin edilmekte ve ar-ge ekibince doğrulanmaktadır. Sonrasında prototip üretimleri yapılarak test edilmektedir.

Endüstriyel Viyol Nedir?

Ürünlerin paketlenmesinde ve sevkiyatında viyoller önemli yer tutmaktadır. Ürünün hasar görmeden müşteriye sağlıklı bir şekilde ulaşması en büyük problemlerden birisidir. Bazı firmalar ürünlerinin sevkiyatında önemli fireler vermekte ve bu durum büyük zararlara sebep olmaktadır. Yine halihazırda köpük, strafor gibi geri dönüşümü çok zor olan malzemelerde bu sağlanmaya çalışılmaktadır. Fakat bu tür malzemeler gerek dayanım gerekse geri dönüşümleri açısından problem teşkil etmektedir. Gelişmiş ülkeler, özellikle Avrupa Birliği, bu konuda önemli kararlar almış ve artık geri dönüştürülebilir ürünlerden paketleme ürünleri üretilmesini istemiştir. Hem çevreye en az zarar hem de mukavemet açısından viyol teknolojisi artık hızla yayılmaktadır. Ambalaj, israfa karşı korunmada değerli bir rol oynar. Ambalajın neden olduğu çöp sorunlarının üstesinden gelmek için sürdürülebilir endüstriyel kalıplanmış hamur ürünleri geliştirmek için inovasyondaki güç kullanılmaktadır.

İşte viyol endüstriyel ve medikal olarak ürünlerin paketlenmesi veya medikal sektöründe doğrudan kullan at şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Hamur haline getirilmiş kağıt atıkları kalıplanarak istenilen geometri yaratılmaktadır. Burada esas unsur ürünün doğru tasarımıdır. Bunun için hem daha ucuz maliyet, hem daha düşük malzeme kullanımı hem de yüksek mukavemet beklentisi üç önemli tasarım kriteridir. Bundan dolayı tasarım tekniklerinin kullanılması ve sonlu elemanlar analizi yardımıyla modelleme önem arz etmektedir.

blank

Viyol Tasarımı ve Kriterler

Endüstriyel viyol üretimi için ilk aşama tasarımdır. Marsis, uzman ekibi ile tasarım teknikleri ve alternatifleri ile bu hizmeti sağlamaktadır. İlk adım ürünün konsept tasarımlarının hazırlanmasıdır. Burada alternatif en az 3 farklı konsept tasarım yapılmakta ve müşterilere sunulmaktadır. Kalıplama maliyeti, ürün ağırlığı ve en önemlisi de mukavemet tasarım kriteri olarak karşılanmaktadır. Sonrasında seçilen konsept tasarımını 3d mekanik tasarımı Solidworks yazılımı ile yapılmaktadır. Sonrasında

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?