0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Karbon Fiber 3D Baskı

06 Şubat 2023
51 kez görüntülendi
Karbon Fiber 3D Baskı

Karbon Fiber 3D baskı hizmeti Marsis tarafından sağlanmaktadır. Fakat hizmete ait detaylı bilgiden önce karbon fiber malzemesi hakkında detaylı bilgi vermek isteriz. Özellikle yüksek mukavemet, daha düşük ağırlık ve geometrik yapı nedeniyle tercih edilmektedir. Baskı parametrelerinin optimizasyonu sonucu yaklaşık 116MPa değerine çıkan çekme mukavemeti elde edilmektedir. Yine sertlik, yoğunluk ve diğer mekanik özelliklerde önemli artışlar sağlanmaktadır. Günümüzde gerek nihai ürün prototipi üretimi, gerek kalıp üretimi ve gerekse bir çok makine elemanın üretiminde kullanılmaktadır. Karbon fiber baskı hizmeti almak için aşağıdaki formu gönderin.

  Karbon Fiber Nedir?

  Bu derece önemli malzeme olan karbon fiber hakkında ne biliyoruz? Karbon fiber Nedir? gibi sorulara cevap aramak makalenin bir başka amacıdır. Karbon fiber, esas olarak uzun zincirlerde birbirine bağlanmış karbon atomları olan ince, güçlü kristal karbon filamanlarından oluşan bir malzeme olarak bilinir. Başka bir deyişle lifler son derece güçlü, sert ve hafiftir. Yine Mükemmel yapısal malzemeler oluşturmak için bir çok işlemde kullanılmaktadırlar. Bunun yanında Karbon fiber, aşağıda sunulanlar dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

  1. Yüksek sertlik ve sertlik – ağırlık oranı
  2. Yüksek çekme mukavemeti ve mukavemet-ağırlık oranı
  3. Özel reçineler ile yüksek sıcaklık toleransı
  4. Düşük termal genleşme
  5. Yüksek kimyasal direnç

  Eklemeli İmalat İle Karbon Fiber 3D Baskı

  Katmanlı imalat, son yıllarda hızla endüstride yerini almakta ve ürünler bu kapsamda tasarlanmaktadır. Bunun dışında eklemeli İmalat olarak da bilinen katmanlı imalat, hemen hemen her türlü malzemeye uygun bir üretim şeklidir. Eklemeli imalat hakkında daha detaylı bilgi için ‘Eklemeli İmalat‘ makalemize göz atabilirsiniz. Çağımızın teknolojisi olan ve uzay yolculuğunda büyük avantajlar sağlayacaktır. Karbon Fiber 3D Baskı ile üretimlerinizi gerçekleştiriyoruz.

  Eklemeli imalat yöntemi ile karbon fiber takviyeli ürün üretiminde ilk aşama ürünün geometrik olarak modellenmesidir. Yani bilgisayar destekli tasarım dediğimiz CAD programları vasıtasıyla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Katı modelleme veya yüzey modelleme tekniği ile hazırlanan bu model, STL yani Stereolitografi’nin kısaltmasıdır. Bu kavram 1987 yılında ticari 3d yazıcılar için 3D Systems tarafından geliştirilmiştir. CAD ortamında tasarlanan ürün STL olarak kaydedilip dilimleme yazılımlarına aktarılmaktadır. Örneğin Ultimaker firmasının geliştirdiği Cura yazılımı ile dilimleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan dilimleme işleminde katman kalınlığı, ekstruder sıcaklığı, ilerleme hızı gibi parametreler optimize edilmelidir. Yapılan optimizasyon ile optimal parametreler belirlenir ve üretim planlanır. Sonrasında G kodu üretilerek yazıcılara aktarılır. Bu alanda Marsis olarak, Ultimaker S2+, Ultimaker S5 yazıcıları kullanmaktayız. Özel kaplamalı nozül ile üretim yapılmaktadır.

  Karbon Fiber 3D Baskı

  Karbon Fiber Takviyeli Filament ve Seçimi

  Kompozit filament grubunda olan karbon fiber takviyeli filamentler için bir çok ticari marka bulunmaktadır. Bu yüzden bunlar içeriğinde %15, %30 gibi oranlarda PLA, PP, Nylon 6 gibi ana matris içerisine ilave yapılmaktadır. BASF ticari markasının geliştirdiği filamentler yanında bir çok farklı marka da bu alanda filament geliştirmiştir. Hatta BASF markasının PAHT CF15, FFF baskıda yeni uygulama alanları açan yüksek performanslı bir baskı filamentidir. Bununla birlikte içinde gelişmiş mekanik özellikleri, boyutsal kararlılığı ve kimyasal direncine paralele olarak çok iyi işlenebilirlik sağlayan yapı bulunmaktadır. Özellikle zorlu geometrilerin üretiminde gayet başarılı bir şekilde kullanılır. Yüksek çalışma sıcaklıklarındaki ürünler için iyi bir alternatiftir. Aşağıda bu ürüne ait Karbon Fiber 3D Baskı parametreleri verilmiştir.

  Nozül Sıcaklığı 260 – 280 °C / 500 – 536 °F
  Tabla Sıcaklığı100 – 120 °C / 212 – 248 °F
  Tabla Malzemesi PEI or Glass
  Nozül Çapı≥ 0.6 mm, Ruby or Hardened
  Yazdırma Hızı 30 – 80 mm/s

  Ürünlerinizi Karbon Fiber 3D Baskı Teknolojisi İle Üretelim

  Marsis, bünyesinde bulundurduğu yüksek teknoloji 3D yazıcılar ve kaliteli filamentler ile kompozit parça üretimi yapmaktadır. Çünkü ürün tasarımlarınızı daha hafif, daha mukavemetli ve daha uzun ömürlü üretmek için karbon fiber takviyeli filament öneriyoruz. Farklı ana matrisli ve ilave oranlı bu tür filamentler ile ürünlerinizin gerçek çalışma koşullarında daha performanslı çalışması için üretimler yapıyoruz.

  Tasarımlarınızı STL veya STEP formatında bize ulaştırdığınızda teklif çalışması yapıp sizlere sunuyoruz. Bununla birlikte ardından üretim parametreleri optimizasyonu ve ürünün üretimini gerçekleştiriyoruz. Son olarak talep etmeniz halinde geometrinizi Generative Design teknolojisi ile tekrar tasarlayıp, üretim yapıyoruz. Ayrıca tasarımlarınızı nümerik analiz yöntemiyle tasarım doğrulama işlemi de gerçekleştiriyoruz. Kalite kontrol işlemi sonrası ürünün kargolama işlemi yapılmaktadır. Hizmet almak için bizimle irtibat kurun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?