0850 441 70 53
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

3D Yazdırma Teknolojilerinin Tarihi Üzerine

09 Ocak 2021
122 kez görüntülendi
3D Yazdırma Teknolojilerinin Tarihi Üzerine

3D yazıcı tarihçesi veya yazdırma teknolojilerinin tarihi hakkında sizin için bu makaleyi hazırladık. Ürünlerin 3d yazdırılması aslında çok da yeni bir teknoloji değil, en azından sandığımız kadar. Aslında, FDM (Fused Deposition Modelling) teknolojisi, detaylı bilgi için ‘FDM Nedir?‘ makalemizi okuyun, medyadaki kapsamı ve popüler olması nedeni ile 2009 yılı civarında halk için oldukça popüler ve etkileyici hale geldi. Bir noktada, bir çok insan aslında FDM’in tek katmanlı üretim teknolojisini düşünüyordu, hatta hala daha düşenin bile var. Fakat FDM, geliştirilen ilk 3d baskı teknolojisi bile değil ve 3d baskı aslında 1980 yıllardan başladı. İşte bu yazıda sizlere üç boyutlu baskı teknolojisinin gelişim tarihinden bahsetmek istiyoruz. İyi okumalar.

1980’lerin Başında 3D Yazıcı Teknolojilerinin Doğuşu

3D baskı kavramı 1970’lerde hayal edilmeye başlanmış fakat ilk deneyler 1981 yıllarında başlamıştır. İlk 3d baskı denemeleri, hızlı protipleme tekniği geliştirdiği için Dr.Kodama tarafından geliştirilmiştir. SLA veya diğer adıyla ‘Stereolitografi’ için bir adeta 3d yazıcıların atasını yaratarak, üretim için katman katman yaklaşımını tanımlamış ve bu alanda devrimi başlatmıştır. Işığa duyarlı bir reçine ile UV ışığı ile polimerize edilerek bunu başardı. Maalesef, Dr.Kodama, son başvuru tarihinden önce patent talebinde bulunmadı ve bu hakkını kaybetti. 3D yazdırma teknolojilerinin tarihi ve gelişimi üzerinde bir çok olay sıralayacağız.

Evet, bu önemli olaydan sadece bir kaç yıl sonra, Fransız mühendislerden oluşan bir mükemmel ekip, Alain Le Méhauté, Olivier de Witte ve Jean-Claude André, Stereolitografi ile ilgilenmeye başladı ve iş perspektifinin olmaması nedeni ile bu çalışma bırakıldı. Bu 3 boyutlu baskı girişimi de bir Stereolitografi sürecini kullanıyordu.

Bu ilk denmeler hakkında daha fazla bilgi internette bulabilirsiniz. Aynı zamanda Charles Hull da teknolojiye ilgi duydu ve 1986 yılında Stereolitografi (SLA) için ilk patent başvurusunu yaptı. Bu süreçte 3D System Corporation’i kurdu ve 1988’de ilk ticari ürünleri olan SLA-1’i piyasaya sundu. SLA geliştirilen ilk 3B baskı teknolojisi ise, o zamanlar SLS (Seçmeli Lazer Sinterleme) ve FDM ( Fused Deposition Modelling) ne aşamadaydı?

1988’de, Texas Üniversitesi’nde Carl Deckard, toz taneciklerinin yerel olarak bir lazer ile bir araya getirildiği bir başka 3D baskı tekniği ola SLS teknolojisi için patent sundu. Bu arada, Stratasys Inc.’in kurucularından Scott Crump, FDM için bir patent başvurusunda bulundu. On yıldan kısa bir süre içinde, üç ana 3d baskısının patenti alındı ve bu muhteşem 3D baskı doğdu!

Devamında;

 • 1980: Japon Dr Kodama Hızlı prototipleme tarafından ilk patent
 • 1984: Fransız mühendisler tarafından Stereolitografi daha sonra terk edildi
 • 1986: Stereolitografi Charles Hull tarafından ele alındı
 • 1988: İlk SLA-1 makinesi
 • 1988: DTM Inc tarafından yapılan ilk SLS makinesi, ardından 3D sistemle satın alındı

1990’lar: Ana 3D Yazıcı Üreticilerinin ve CAD araçlarının ortaya çıkışı

Artık bu muhteşem teknolojinin temellerine atıldığına göre, eklemeli üretimin (Additive Manufacturing) gelişimi oldukça hızlandı. Artık ana 3D yazıcı üreticileri ortaya çıkıyor, yeni teknolojiler mükemmelleştiriliyor ve 3D modelleme araçları da geliştirilmeye başlanarak katmanlı imalat bir sonraki seviyeye taşınıyordu.

Avrupa’da, EOS GmbH kuruldu ve 3D baskının endüstriyel prototipleme ve üretim uygulamaları için ilk EOS “Stereolar” sistemini yarattı. Endüstriyel kalitesi bugün dünya çapında plastikler ve metaller için SLS teknolojisinde (Seçici Lazer Sinterleme teknolojisi) tanınmaktadır. 3D yazdırma teknolojilerinin tarihi çok farklı kişilerin ve kurumların destek verdiği bir süreçtir.

1992’de, hem profesyoneller hem de bireyler için birçok 3D yazıcı geliştiren Stratasys’e Fused Deposition Modeling patenti verildi. 1993’ten 1999’a kadar, 3D baskı sektörünün ana aktörleri çeşitli tekniklerle ortaya çıktı:

ZCorp ve bağlayıcı püskürtme: MIT’in inkjet baskı teknolojisine dayanarak, nişasta ve alçı bazlı toz malzemeler ve su bazlı bir sıvı bağlayıcı kullanarak modeller üreten Z402’yi yarattılar.

Arcam MCP teknolojisi ve Seçici Lazer Eritme.

Aynı zamanda, örneğin ilk aktörlerden biri olan Sanders Prototype’in (şimdi Solidscape olarak bilinir) oluşturulmasıyla, 3D modeller oluşturmaya izin veren daha fazla yeni CAD aracının kullanılabilir hale geldiğini ve geliştirildiğini görebiliriz. eklemeli üretim için özel araçlar geliştirmek.

Charles Hull, 2014 yılında Avrupa Patent Ofisi Fiyatı tarafından Avrupa dışındaki ülkeler kategorisinde Avrupa Mucit Ödülü’ne layık görüldü.
Charles Hull, 2014 yılında Avrupa Patent Ofisi Fiyatı tarafından Avrupa dışındaki ülkeler kategorisinde Avrupa Mucit Ödülü’ne layık görüldü.

Devamında;

 • 1990: İlk EOS Stereolar sistemi
 • 1992: Stratasys’e FDM patenti
 • 1993: Solidscape kuruldu
 • 1995: Z Corporation, MIT’den özel bir lisans aldı
 • 1999: Tasarlanmış organlar tıbba yeni gelişmeler getiriyor
Charles Hull, 2014 yılında Avrupa Patent Ofisi Fiyatı tarafından Avrupa dışındaki ülkeler kategorisinde Avrupa Mucit Ödülü'ne layık görüldü.
Charles Hull, 2014 yılında Avrupa Patent Ofisi Fiyatı tarafından Avrupa dışındaki ülkeler kategorisinde Avrupa Mucit Ödülü’ne layık görüldü.

2000’ler: 3D Yazıcılar Medya Görünürlüğü Kazanıyor

2000 yılında, milenyum ilk 3B yazdırılan böbreği gördü, ancak bir hastaya nakledildiğini görmek için 13 yıl daha beklememiz gerekecekti. 3D baskılı böbrekler artık mükemmel çalışıyor ve araştırmacılar, organları çok hızlı bir şekilde nakletmek için hızlandırılmış büyüme üzerinde deneyler yapıyorlar. 3D yazdırma teknolojilerinin tarihi bu şekilde devam etmiştir.

2004, kendi kendini kopyalayan bir 3D yazıcıdan oluşan RepRap Projesi’nin başladığı yıldı. Evet, bir 3D yazıcıyı 3D olarak yazdırmak mümkündür. Bu açık kaynaklı proje, FDM 3B masaüstü 3B yazıcıların ve teknolojinin yapımcılar topluluğundaki popülerliğinin yayılmasına yol açtı.

2005 yılında ZCorp, ilk yüksek çözünürlüklü renkli 3D yazıcı olan Spectrum Z510’u piyasaya sürdü.

2008 yılında, başka bir tıbbi uygulama sayesinde 3D baskı daha da büyük bir medya varlığına ulaştı: ilk 3D baskılı protez uzuv.

Biyolojik bir uzvun tüm parçalarını içeren bu harika medikal 3D baskı projesi, daha sonraki bir montaja gerek kalmadan “olduğu gibi” basılmıştır. Günümüzde, 3D tarama ile birleştiğinde, 3D baskılı medikal protez ve ortez hastaya ulaşmak için gittikçe daha ucuz ve daha hızlıdır. Dahası, bu protezler giderek daha fazla optimize edilmekte ve hastanın morfolojisine uyarlanmaktadır. Katmanlı üretim, kitlesel özelleştirme ile ilgili yeni fırsatlar getiriyor.

3d baskı protez, 3D yazdırma teknolojilerinin tarihi

2009, FDM patentlerinin kamuya açık olduğu, FDM 3D yazıcılarda geniş bir inovasyon dalgasının yolunu açtığı, masaüstü 3D yazıcıların fiyatının düştüğü ve sonuç olarak, teknoloji daha erişilebilir olduğundan, arttığı yıl oldu. görünürlük.

2009, aynı zamanda, Sculpteo’nun çevrimiçi 3D baskı hizmetinin oluşturulduğu yıl oldu, şimdi gelişen çevrimiçi 3D baskı hizmetlerinin öncülerinden biri, 3D baskı erişilebilirliğine doğru bir adım daha!

Devamında;

 • 2000: 3D baskılı çalışan bir böbrek oluşturuldu
 • 2000: MCP Technologies (yerleşik bir vakumlu döküm OEM), SLM teknolojisini tanıttı
 • 2005: Z Corp., Spectrum Z510’u piyasaya sürdü. Piyasadaki ilk yüksek çözünürlüklü renkli 3D Yazıcıydı.
 • 2006: Açık kaynaklı bir proje başlatıldı (Reprap)
 • 2008: İlk 3D baskılı protez bacak
 • 2009: Kamusal alanda FDM patentleri
 • 2009: Sculpteo oluşturuldu

2010’lar: Görünürlük Yılları, Yenilikler ve 3D Baskı İçin Umutlar

Son yıllar 3D Baskı için çok önemliydi. FDM patent süresinin sona ermesiyle, on yılın ilk yılları 3D baskının yılları haline geldi. Katmanlı üretim daha sonra işletmeler için gerçek ve uygun fiyatlı bir prototipleme ve üretim tekniği haline geliyor ve yeni olanaklar sunuyor

2013 yılında Başkan Barack Obama, “3D baskıyı” mutlak bir moda haline getiren Birliğin Durumu konuşmasında 3D baskının gelecek için büyük bir sorun olarak bahsetti. Flament malzemeler ise gittikçe önem kazanıyor.

Artık genel kamuoyunun zihninde ve politika yapıcıların kararlarında oldukça mevcuttur. Teknoloji, tıpkı bu teknolojinin kullanımları gibi, sonsuza dek gelişiyor. Giderek daha fazla sayıda küçük ve büyük şirket, 3D baskının sunduğu düşük prototipleme fiyatından yararlanıyor ve bunu yineleme, yenilikçilik ve üretim süreçlerine tamamen entegre ediyor.

2010 yılında Urbee, 3D baskılı ilk otomobildi. Gövdesi, çok büyük bir 3D yazıcı kullanılarak tamamen 3D olarak basılmıştır. Şimdi, 3D baskılı araba giderek gerçek oluyor ve eklemeli üretim otomotiv sektöründe giderek daha fazla yer kaplıyor. Gerçekten de, kalıplama süreci için 3B baskı teknolojisinin entegrasyonundan 3B baskılı araba parçalarına kadar, eklemeli üretim, yepyeni zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olarak birçok düzeyde oldukça yararlı görünmektedir. 3D yazdırma teknolojilerinin tarihi ve gelişiminde dönüm noktasıdır.

3d baskı araba
credit: EDAG

3D baskı teknolojisi gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Düzenli olarak yeni 3B yazıcılar çıkarılıyor, daha verimli oluyorlar, daha hızlı yazdırıyorlar ve yeni 3B baskı malzemelerine erişim sağlıyorlar. CLIP (DLS) gibi teknolojiler Carbon tarafından geliştirilerek baskı sürecini her zamankinden daha hızlı ve daha doğru hale getiriyor.

Çevrimiçi 3D baskı hizmetimizin tekliflerini kontrol ederseniz, Sert Poliüretan gibi güçlü ve doğru 3D baskılı reçinelerden 3D baskılı esnek plastiğe ve ısıya dayanıklı 3D baskılı metallere kadar çok çeşitli malzemeler bulacaksınız: artık her şey yazdırılabilir. , şirketlerin ihtiyaçlarına ve ürünlerine uyarlanmış malzemeler bulmalarını kolaylaştırır.

Daniel Kelly’nin 3 boyutlu baskı yapan laboratuvarından inşaat endüstrisinde devrim yaratacak 3 boyutlu beton baskısı yapan Fransız girişim şirketi XtreeE’ye kadar her gün yeni 3B baskı malzemeleri keşfediliyor! Nitekim, mimari uygulama söz konusu olduğunda, 3B baskı betonu artık gerçek bir şey ve aileler 3B baskılı evlere taşınmaya başlıyor. 3D baskılı bir eve taşınan ilk aile aslında 2018’de yaptı. Ev 1022 fit kare, mükemmel bir şekilde yaşanabilir ve yazdırması iki gün sürdü.

3d baskı ev,3D yazdırma teknolojilerinin tarihi

Devamında;

 • 2010: Urbee, sunulan ilk 3D baskılı prototip otomobil
 • 2011: Cornell Üniversitesi, 3D gıda yazıcısı üretmeye başladı.
 • 2012: İlk protez çene basıldı ve implante edildi
 • 2013: Obama’nın State of the Union konuşmasında “3D baskı”
 • 2015: Carbon 3D, devrim niteliğindeki ultra hızlı CLIP 3D baskı makinesini yayınladı
 • 2016: Daniel Kelly’nin laboratuvarı kemiği 3 boyutlu olarak yazdırabildiğini duyurdu
 • 2018: İlk aile 3D baskılı bir eve taşındı

2020’ler: Daha gelişmiş Katmanlı İmalat malzemelerinin gelişi

Katmanlı üretim, artık son derece dayanıklı ve sert malzemeler veya profesyonel esnek plastikler gibi gelişmiş malzemeler kullanarak zorlu sektörler için parçalar oluşturma imkanı sunuyor: biz bunlara yüksek performanslı malzemeler diyoruz.

Aynı zamanda, bir dizi Naylon PA11 malzeme ile biyo bazlı malzemeler kullanarak daha sürdürülebilir üretim gerçekleştirmenin bir yoludur. BASF ve Sculpteo, size bu yüksek performanslı malzemeleri sunmak ve projelerinizde daha da ileriye gitmenize yardımcı olmak için güçlerini birleştiriyor.

Bu etkileyici malzemelerden bazıları, en zorlu uygulamalar için termal direnç, kimyasal direnç ve hatta ısı direnci sunar.

Ultrasint® PA11 ESD ve elektrostatik boşaltma özellikleri, daha fazla sertlik için karbon elyaflarla güçlendirilmiş Ultrasint® PA11 CF, mükemmel direnç özelliklerine sahip Ultrasint® PA11 ve MJF PA11 biyo bazlı tozlar, Ultrasint® PA6 FR gibi bazı ilginç malzemeleri deneyebilirsiniz. aleve dayanıklı bir malzeme, daha fazla direnç için Ultrasint® PA6 MF mineral dolgulu, direnç ve esneklik için Ultrasint® TPU88A ve TPU01. 3D yazdırma teknolojilerinin tarihi üzerine açıklamalarda bulunduk, şimdi sıra gelecek vizyonunda.

Gelecek hakkında ne düşünüyorsun?

Bugün 3D baskının otomotiv, mimari veya tıp gibi büyük sektörlerde devrim yarattığını görebiliyoruz. Ancak bu teknoloji hala nerede gelişebilir?

3D Bioprinting tıp alanı için büyük bir konu haline geliyor. Gerçekten de, 3B biyo-baskı uygulamaları çok sayıda olabilir. Bu teknolojinin çeşitli avantajlarını kolayca görebilirsiniz. Yanık kurbanları için insan dokusu yaratabilir.

Aynı zamanda organ nakli yapmak için insan organları oluşturmanın bir yoludur. Bugün yeterli bağışçı olmadığını görebiliyoruz ve biyo-baskı mükemmel, hızlı ve hayat kurtaran bir çözüm olabilir. 3D bioprinting teknolojisi, böbrek dokusu, cilt dokusu gibi çeşitli doku yapılarının oluşturulmasına izin verebilir.

Mimari için 3B baskı da gelişiyor, ancak önümüzdeki yıllarda gerçekten daha da büyüyebilir. Daha hızlı, daha ucuz ve malzeme israfını önleyen projeler: Bu teknolojinin inşaat sektörü için faydaları çoktur.

3D baskı sınırlarına ulaşmadı ve birçok proje ve harika hikayeler yazılmayı bekliyor. 3D baskıda gelecek yenilikler ve zaten var olan geleceğin en iyi 10 malzeme 3D baskı malzemesi hakkındaki makalemizde bu geleceği şimdiden hayal ediyoruz!

3D baskı geçmişinin geleceğini yazmaya ve üretim sürecinizi geliştirmeye hazır mısınız? 3D baskı projenizi şimdi başlatın. 3D dosyanızı buraya yükleyin ve 3D baskı hizmetimizden en iyi şekilde yararlanmak için 3D baskı malzemeleri kataloğumuzdan seçim yapın.

ETİKETLER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?