0850 441 70 53
trblankblank
Sosyal Medya Hesaplarımız

Plastik Parça Üretimi, Tasarımı ve 3D Baskı

14 Eylül 2022
144 kez görüntülendi
Plastik Parça Üretimi, Tasarımı ve 3D Baskı

Plastik parça üretimi, tasarımı ve 3d baskı teknolojisi ile üretimi günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Plastik parçalar artık endüstriyel ve dayanıklı tüketim ürünlerinde çokça kullanılmaktadır. ABS, PP, PLA gibi malzemelerin yanında bir çok yeni malzeme türü ile de üretimleri gerçekleştirilmektedir. Parça tasarımı ve sonrasında ürünün ilk prototipinin üretilmesi, test edilmesi ve revizyonu kalite açısından atılması gereken adımlardır. 3D baskı teknolojisi ile tasarım sonrası ilk prototipler oluşturulmakta ve sonrasında yüksek adetli üretim gerektirmiyorsa diğer üretimler de 3B teknolojisi ile artık üretilebilmektedir. Ürünlerin baskısı sonrası zımparalama, temizleme, astar, boyama ve cilalama gibi ilave işlemler de yapılmaktadır. Bunların yanında montaj yerlerinin yeniden işlenmesi, vida işlemi için kılavuz ve pafta çekilmesi gibi işlemler de mümkündür. Firma olarak plastik ürünlerinizin tasarımlarını yapmakta ve sonrasında prototip üretimi, düşük adetli üretimlerinizi de yapmaktayız. Hizmet almak için aşağıdaki formu gönderin.

  Plastik Parça Tasarımı

  Tasarım müşterilerin beklentilerini karşılamaya yönelik bir eylem olmasının yanında yaratıcı yetenekleri olan kişilerinde toplumun ihtiyaçlarına yönelik ürünler ortaya koyması olarak da belirtilebilir. Burada beklentilerin net olarak bilinmesi, yani ihtiyacın veya ağrının iyi bilinmesi gerekiyor. İlk adım sonrası beklenen ürüne yönelik konsept çizimleri yapılır. Bunlar el ile veya gelişmiş tasarım programlarında yapılabilir. Sonrasında seçilen konseptlerin 3D modellemeleri yapılmaktadır. Modelleme işleminden sonra ise ürünün ilk prototipi ya klasik üretim yöntemleri yada hızlı prototipleme yöntemleri ile üretilir. 3D baskı teknolojisi bu alanda en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Plastik parça tasarımı sonrası da ürünün ilk prototipini katmanlı imalat dediğimiz bu yöntemle üretmek mümkündür. Bu arada katmanlı imalat hakkında daha fazla bilgi için ‘Eklemeli İmalat‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

  plastik parça tasarımı

  Tasarımda bir çok kriterin dikkate alınması gerekiyor. Bunun için geliştirilmiş bir çok metodoloji bulunmaktadır. X için tasarım çerçeveleri dikkate alınacak sistematiktir. Firmamız bu sistematik çerçevesinde ürünleri tasarlıyor ve üretiyor. Bunlar iki ana başlık altında incelenmektedir: A- Verimlilik için tasarım, B- Yeşil Tasarım ‘dır. Verimlilik için tasarımda bir çok alt başlık bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Üretim için tasarım
  2. Montaj için tasarım
  3. Demontaj için tasarım
  4. Kalite için tasarım
  5. Çeşitlilik için tasarım
  6. Güvenilirlik için tasarım
  7. Bakım kolaylığı için tasarım
  8. Eskime için tasarım
  9. Tedarik zinciri için tasarım
  10. Lojistik için tasarım
  11. Ağ-Network İçin Tasarım’dır.

  Diğer bir ana başlık ise yeşil tasarımdır. Buna ait detaylar;

  1. Çevre için tasarım
  2. Sürdürülebilirlik için tasarım
  3. Ürün yaşam çevrimi için tasarım
  4. Geri dönüşüm ve yeniden üretim için tasarım’dır.

  Plastik Parça Üretimi

  Plastik parça tasarımı sonrası ilk prototipin üretilmesi gerekmektedir. Ürün geliştirmede en önemli aşamalardan birisi ilk prototipin ortaya konulmasıdır. Ürün geliştirme hakkında daha detaylı bilgi için ‘Ürün Geliştirme‘ makalemizi okuyabilirsiniz. İlk prototipin üretiminde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar klasik üretim yöntemleri, modern imalat yöntemleri ve katmanlı imalat yöntemleridir. Firma olarak tasarımını yaptığımız veya sizin yaptığınız ürünlerin ilk prototiplerini katmanlı imalat yöntemleri ile prototiplerini üretiyoruz. Üretim sonrası test işlemi yapılıp, revizyon ve nihai ürün elde edilmesi ile süreci tamamlıyoruz.

  plastik parça üretimi

  3D Yazıcı Plastik Parça Üretimi

  3d yazıcılar ile artık termoplastik ve termoset malzemeden parça üretmek mümkün. Gerek FDM gerekse SLA, SLS gibi tekniklerle yüksek kalitede parçalar üretilebilmektedir. Bu alanda yani 3d yazıcı plastik parça üretimi hizmeti veren Marsis, plastik parçadan oluşan ürünlerinizin hızlı, kaliteli, mukavemetli üretimini yapıp, adresinize güvenli kargolama ile göndermektedir. PLA, ABS, PP gibi endüstriyel malzemelerden talep ettiğiniz renklere göre üretim yapılmaktadır.

  Üretim Sonrası Montaj ve Diğer İşlemleri Yapılması

  Prototip üretimi sonrası ürünün temizlenmesi, zımparalanması bir sonraki aşamadır. Özellikle vidalı kısımların pafta veya kılavuz yöntemiyle vidalarının açılması, öncesinde deliklerinin delinmesi işlemleri yapılmaktadır. Yerleştirilecek standart makine elemanlarının takılması, ürünün diğer parçalarının birleştirilmesi ve özellikle geçme toleranslarının kontrol edilerek optimal hale getirilmesi ürünün kalitesi açısından çok önemlidir. Kilit sistemleri var ise bunların çalışma testlerinin yapılması, sızdırmazlık, mukavemet ve diğer testlerin yapılması ürünün kullanımı öncesi gereklidir. Yine bu süreçte zımparalama, astar atma, boyama ve cilalama müşteri taleplerine göre yapılmaktadır. Örneğin plastik parça üretiminde PCB kutusu üretimi yapmakta ve müşterilerimize göndermekteyiz. Bu konuda bilgi almak için ‘PCB Kutusu Tasarımı ve Üretimi‘ makalesini okuyabilirsiniz.

  3d baskı cıvata

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?